تأثیر شکل و اندازه بازشو بر رفتار لرزه ای دیوارهای برشی فلزی ساخته شده از ورق های موجدار ۲

۲- ساختمانهای ساخته شده با استفاده از دیوار برشی فولادی:

اولین ساختمان ساخته شده با استفاده از این روش بیمارستانی در لس آنجلس به نام بیمارستان Sylmar بود .
یکی از بزرگترین سازه های ساخته شده با سیستم دیوار برشی فولادی ساختمان شینجوکونومورا ۳ در توکیو است که این ساختمان دارای ٥١ طبقه بوده و ارتفاع آن از سطح زمین ٢١١ متر است . ٥ طبقه آن درزیر زمین واقع بوده و ٢٧ مترآن پایین تر از سطح زمین قرار دارد و برای اجتناب از بکارگیری دیوار برشی بتنی ، از سیستم دیوار برشی /٥ فولادی در هسته های مرکزی ساختمان که اطراف آسانسور ها ، پله ها و رایزر های تاسیساتی می باشد ، استفاده گردید.
یکی از کاربردهای این پانلها در تقویت سازه های بتنی در ساختمان مرکز درمانی در چارلستون می باشد این سازه در اثر زلزله ۱۹۶۳ آسیب دیده بود. این ساختمان متشکل از ساختمانهای متعددی از یک تا پنج طبقه می باشد که زیر بنا ی آنها نزدیک به ٣٢٥٠٠ متر مربع است . برای تقویت این سازه از بهترین تیم طراحی وتحقیقاتی استفاده گردید . بعد از بررسیهای فراوان این سیستم را با توجه به دلایل زیر مناسب دانستند :
- جلوگیری از اخلال در کار روزانه و کاهش مشکلات برای بیماران ، بعلت سرعت نصب آن
- جلوگیری از کاهش زیر بنای مفید و اتلاف فضاها
- پیش بینی امکان تغییرات در آینده ، زیرا در دیوار برشی فولادی به سادگی می توان تغییرات مورد نظر را اعم از جابجائی معماری و یا ایجاد بازشو به خاطر عبور تاسیسات داد.
- جلو گیری از ازدیاد وزن سازه

به جز ساختمانهای بالا سازه های فراوانی از جمله:
ساختمان مرکزی ٥٤ طبقه بانک وان ملون در پیتسبورگ پنسیلوانیای آمریکا
ساختمان مسکونی ٥١ طبقه واقع در سان فرانسیسکو
ساختمان ٢٥ طبقه در ادمونتون کانادا
ساختمان ٣٢ طبقه بایرهویچ هوس در لورکوزن آلمان
ساختمان ٢٠ طبقه دادگاه فدرال در سیاتل آمریکا
برای تقویت ساختمان بتنی، کتابخانه ایالتی اورگان را می توان نام برد که در آن برای تقویت از دیوار برشی فولادی استفاده شده است .

۳- معرفی سیستم دیوار برشی فولادی برای تقویت سازه های بتنی ساخته شده:

سال ۱۹۹۵ زلزله در Hugoken-Nanbu۴ که زلزله مهیبی بود ، باعث کشته و مجروح شدن انسانهای زیادی شد . ساختمانهای بسیاری آسیب جدی دیدند و ساختمانهایی که قبل از سال ۱۹۸۱ و مخصوصأ قبل از ۱۹۷۱ ساخته شده بودند ، خسارت شدیدی را متحمل گردیدند و حتی برخی از آنها فرو ریختند .
این امر نشانگراین است که آیین نامه و مقررات قدیمی برای طراحی ساختمان بنحو مناسبی نیروهای زلزله و شکل پذیری سازه ای را در نظر نگرفته اند .
در سال ۱۹۹۹ زلزله در chi –chi تایوان نیز باعث زیان فراوان و تخریب بسیاری از سازه ها شد . دوباره این ساختمانهایی که قبل از سال ۱۹۸۳ طراحی و ساخته شده بودند ، تخریب شدند و بعد از زمین لرزه ۱۹۹۹ تمام مقررات و آیین نامه های زلزله مورد باز بینی قرار گرفته و همه مقررات قبلی لغو شدند . ضرایب لرزه ای منطقه ای در هرناحیه تایوان تولید و ایجاد گردید . برای مثال شتاب زمین لرزه در منطقه Taichung از ۰.۲۳g به ۰.۳۳g افزایش یافت.
در نتیجه تقریبا همه ساختمانها در Taichung مطابق با مقررات طراحی جدید احتیاج به مقاوم سازی پیدا کردند.
 هدف این پروژه افزایش و بهبود بخشیدن مقاومت لرزه ای ساختمانهای بتن مسلح می باشد . این پروژه شامل سه زیرمجموعه است که شامل :
- پیدا کردن و پی بردن به میزان کمبود مقاومت لرزه ای ساختمانهای بتن آرمه موجود بر اساس آیین نامه جدید
- مساله نیروهای وارد بر سازه کناری و همجوار بعلت تغییر مکانهای بیش از اندازه جانبی آنها
- تحقیق در مورد دو روش برای جذب انرژی توسط پانلهای برشی فولادی و بادبند فولادی برای بهبود مقاومت لرزه ای سازه های موجود .